Przejdź do stopki

Relacja ze spotkania autorskiego z prof. Dariuszem Wojtaszynem w Nadolicach Wielkich

Relacja ze spotkania autorskiego z prof. Dariuszem Wojtaszynem w Nadolicach Wielkich

Czy sport może być neutralny politycznie? ...

Podczas spotkania w Nadolicach prof. Dariusz Wojtaszyn z Uniwersytetu Wrocławskiego przekonywał, że historia piłki nożnej pokazuje coś zupełnie odwrotnego. Rozmowę barwnie poprowadził Piotr Pietraszek z Radia Wrocław. Nieprawdopodobne ile ciekawych historii można usłyszeć o grze w piłkę, uważanej kiedyś za grę niepoważną.

Najważniejsze wątki spotkania:

  • Ernest Wilimowski – legenda i jednocześnie tragiczna postać. Grał zarówno dla Polski, jak i Niemiec w czasie II wojny światowej. Jego wstąpienie do Wermachtu mogło być próbą ratowania matki.
  • Historia pierwszych meczów –  m.in. starcie Sokół Lwów – Sokół Kraków, które trwało… zaledwie 7 minut. Pierwszą bramkę w polskiej historii zdobył Włodzimierz Chmielnicki.
  • Symbole i przesądy – białe koszulki reprezentacji Brazylii obowiązywały aż do pierwszej przegranej.
  • Polityczne hasła sportu – w czasach PRL piłka była narzędziem propagandy. Popularne było hasło: „uczyć się od Związku Radzieckiego to uczyć się zwyciężać”.
  • Międzynarodowe początki futbolu – pionierami gry na naszym kontynencie były ...Czechosłowacja, Austria i Węgry.
  • Barwne anegdoty – mecze niestety w większości były ustawiane. Dlatego pojawiały się dość specyficzne nazwiska, np. sędzia Golaniewidzę. Grzegorz Lato prawdopodobnie został otruty podczas jednego z kluczowych meczów.

To zaledwie kilka wątków spotkania. Na koniec każdy pan wrócił do domu z… bibliotecznymi skarpetkami.

 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Jarosław Jagielski - Wójt Gminy Czernica

 

 Zdjęcia