II Czernicki Festiwal Literacki - relacja

W sobotę, 18 maja mieliśmy przyjemność realizować drugą edycję Czernickiego Festiwalu Literackiego, który tym razem odbył się w bibliotece w Jeszkowicach.

Program festiwalu składał się z dwóch części: spotkań z autorami oraz warsztatów.

Niezwykle ciekawe i inspirujące rozmowy z autorami odbyły się w trzech blokach tematycznych.

 

Pierwszy panel dyskusyjny z Ewą Chwałko oraz Hubertem, Tymonem i Wawrzyńcem Głuchami pod tytułem: „Jak wyznaczać i realizować własne cele?” pozwolił nam poczuć emocje towarzyszące wielkiej wyprawie, wyzwaniom i ryzyku z tym związanym, ale również satysfakcji i siły płynącej z odwagi, aby realizować swoje marzenia.

Gośćmi kolejnej dyskusji pt.: „Wątki lokalne w literaturze wspomnieniowej i popularnej” były Halina Trojanowska i Aleksandra Polańska, których książki nawiązują zarówno do współczesnych jak i minionych dziejów naszej gminy, opisując ważne postacie, wydarzenia, oraz lokalny koloryt.

Trzecie spotkanie pod tytułem: „Współpraca z wydawnictwem a self-publishing” odbyło się
z Karoliną Rodek-Wójcik, Michałem Wójcikiem oraz Krzysztofem Głuchem. Dzięki tej rozmowie nieco poznaliśmy kulisy pracy wydawniczej, a także pisarskiej głównie w zakresie samodzielnego wydawania własnych książek. Dowiedzieliśmy się także z jakimi wyzwaniami mierzą się zarówno pisarze jak i wydawcy. W tym panelu rozmowy z naszymi gośćmi prowadziła Natalia Tracz – niedawna debiutantka która, swoją książkę „Przeklęta aura” wydała w ramach selfpublishingu
w „Empiku”.

W tegorocznej edycji festiwalu podobnie jak w poprzedniej, zapewniono interesujące i rozwijające warsztaty dla dzieci.

Jako pierwsze odbyły się  inspirujące „Warsztaty tworzenia miniksiążki” prowadzone przez Martę Szloser, jako następne - „Warsztaty tworzenia zakładek metodą decoupage” - artystyczne zajęcia prowadzone przez Annę Marię Maniak. Oba spotkania z dziećmi przebiegły w niezwykle ciepłej
i sympatycznej atmosferze. Zachwyceni uczestnicy mogli zabrać ze sobą do domu stworzone przez siebie książki i zakładki.

Wspaniałą atrakcją dla najmłodszych było przedstawienie „Ekolandia” zaprezentowane przez wałbrzyski Teatr Bajka.

W namiotach umieszczonych za budynkiem biblioteki można było podziwiać niezwykłą wystawę prac plastycznych Emilii Skwarskiej, - graficzki której przewodnim motywem twórczości są ptaki.

Obok wielu innych atrakcji znalazło się również stoisko „Biblioteki dla klimatu” gdzie między innymi można było obejrzeć wystawę zdjęć Nadolic Wielkich i Jeszkowic pod hasłem „Wczoraj i dziś”.

 

Na głodnych i spragnionych czekały pyszne ciasta i gorące napoje przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Jeszkowicach.

 

Drugą edycję naszego festiwalu możemy zaliczyć do wydarzeń udanych i pomyślnie zrealizowanych.

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym autorom oraz uczestnikom.

Szczególne podziękowania należą się Pani Sołtys – Urszuli Wrońskiej za nieocenioną pomoc
i przychylność.

Dziękujemy również Kołu Gospodyń Wiejskich w Jeszkowicach, Urzędowi Gminy Czernica, Rozczytanej Aglomeracji, Stowarzyszenie Krzewienia Rękodzieła Artystycznego Mistrzów KRAM, Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego FRSI.

Tagi

FILMY