Nasze filmy na międzynarodowym festiwalu "Punto y Raya"!

Na początku lipca zorganizowaliśmy w naszej bibliotece trzydniowe warsztaty z animacji poklatkowej dla dzieci.

Naszym celem było stworzenie filmów animowanych w konwencji abstrakcyjnej i wysłanie ich na mający się odbyć na początku października we Wrocławiu w Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA - Festiwal Filmów Abstrakcyjnych „Punto y Raya” Junior.

W warsztatach wzięło udział pięcioro dzieci w wieku od 10 do 12 lat.

Zaczęliśmy od wyjaśnienia terminu abstrakcja, który jak się okazało wszyscy uczestnicy znali z lekcji plastyki. Postanowiliśmy określić jakoś temat, nad którym będziemy pracować. Ustaliliśmy, że będzie to kropka i kreska (czyli po hiszpańsku - punto y raya).

Rozpoczęliśmy od rysowania abstrakcyjnych kompozycji i tworzenia próbnych filmów.

Następnie przystąpiliśmy do tworzenia animacji z użyciem kolorowego papieru, wstążek, kawałków materiału, drutu, sznurka… i innych materiałów wyszperanych z zaplecza biblioteki.

Nasze filmy powstawały na bibliotecznych iPod-ach z wykorzystaniem aplikacji Stop Motion w wersji darmowej. Z zaplecza wyciągnęliśmy reflektory, które świetnie sprawdziły się jako oświetlenie planu zdjęciowego.

Na koniec trzeba było udźwiękowić nasze dzieła. Powstały oryginalne ścieżki dźwiękowe wykorzystujące odgłosy klaskania, tupania, dzwonienia, szeleszczenia i drapania, czyli wszystkiego, co „pod ręką” i wydaje dźwięki.

Owocem warsztatów były dwa filmy: „Miraże i wiraże” i „Nasz bałagan”, które zostały wysłane na festiwal.

Pod koniec sierpnia dostaliśmy informację od organizatorów, że oba filmy zakwalifikowały się do pokazu podczas festiwalu

„… zgłoszonych zostało 80 filmów z 10 krajów m.in. z Polski, Hiszpanii, Brazylii, Argentyny, Indii, Japonii i Meksyku. …”

i wezmą udział w konkursie publiczności.

„… Głównym punktem festiwalu będzie konkurs filmów abstrakcyjnych autorstwa dzieci i ocenianych przez dziecięcą publiczność. …” 

Bardzo cieszymy się z tego faktu i w październiku wybieramy się do Wrocławia!

Tagi