Sobotnia wycieczka po gminie Czernica

W sobotę 9 lipca odbyła się wycieczka historyczna po gminie Czernica w ramach projektu Blisko – „Biblioteka(rz) – lokalny przewodnik”.

Pani Halina Trojanowska, autorka książek „ Falami” i „Przenikanie”, będących zbiorem wspomnień mieszkańców gminy, oraz pan Marcin Lenartowicz – pasjonat historii lokalnej, członek Stowarzyszenia „Lokalna Grupa Zwiadowców Historii”, pełnili rolę oprowadzających. Opowiedzieli uczestnikom historię
i wiele ciekawostek związanych z poszczególnymi miejscowościami.

Wycieczka rozpoczęła się w Czernicy od przejazdu wzdłuż torów i zabudowań zakładów WZŁ podczas którego uczestnicy usłyszeli jak doszło do powstania Wojskowych Zakładów Łączności. Wizyta na stacji kolejowej była z kolei pretekstem do przedstawienia historii linii oraz mostu kolejowego. Z tym miejscem wiąże się też scena ze znanej komedii „Sami swoi”.

Następnym punktem programu były Ratowice – historia tamtejszej śluzy i jazu na Odrze, zabudowania
w centrum wsi oraz cmentarz – najwyżej położony punkt w okolicy.

W trakcie przejazdu do następnej miejscowości uczestnicy zatrzymali się w miejscu upamiętnienia ofiar obozu AEL Rattwitz i Filii Gross Rosen w Miłoszycach.

Kolejnymi przystankami były: Wojnowice ze znajdującym się tam przy kościele krzyżem pokutnym, Chrząstawa Mała – zabytkowy budynek w którym obecnie mieści się restauracja "Czarny Kur"
i browar "Widawa", Chrząstawa Wielka i historia tamtejszego kościoła parafialnego. W Nadolicach Wielkich zwiedzający mieli okazję podziwiać skansen rolny rodziny Golinowskich, z bogatymi zbiorami przedmiotów codziennego użytku z minionych epok. Poprzez Nadolice Małe i Krzyków z dawnymi zabudowaniami pofolwarcznymi, wycieczka dotarła do Dobrzykowic, gdzie znajdują się: nowo powstały Skwer Sylwestra Chęcińskiego oraz dom Kargula i Pawlaka - zabudowania będące planem filmowym komedii „Sami swoi”. Kolejnymi miejscowościami na trasie były: Kamieniec Wrocławski i Łany gdzie znajduje się pomnik upamiętniający wielką powódź w 1997 roku. W Gajkowie uczestnicy usłyszeli historię kościoła pod wezwaniem św. Małgorzaty oraz oglądali obelisk upamiętniający poległych w I wojnie światowej. Jadąc przez Jeszkowice - miejscowość, która powstała z trzech niegdysiejszych wsi wycieczka powróciła do Czernicy, gdzie prowadzący opowiedzieli o dawnej przeprawie promowej na końcu ul. Odrzańskiej, oraz o miejscu
po średniowiecznym grodzisku.

Program wycieczki został tak ułożony, aby pokazać uczestnikom w pigułce najważniejsze i najciekawsze historyczne miejsca w Gminie Czernica. Okazało się jednak, że na terenie gminy jest tak wiele ciekawych miejsc, których nie sposób pominąć, że trudno było zmieścić się w czasie.  Podczas całej wyprawy uczestnicy zapoznawali się z kolejnymi pozycjami książek dostępnymi w bibliotekach na temat naszej gminy: „Falami”, „Przenikanie”, „Ocalić od zapomnienia. Wspomnienia osób związanych z Chrząstawą”, Gajków.
Z dziejów katolickiej parafii”, „Między Widawą a Dobrą, od zarania dziejów do współczesności”, „Wychowawczy obóz pracy wrocławskiego gestapo 1942-1945”.

Podziękowania za miłe przyjęcie w Łanach i poczęstunek należą się Społecznemu Komitetowi Mieszkańców Kamieńca Wrocławskiego, Łan i Czernicy. Dziękujemy za udział pani sołtys Czernicy, „Malinowym Dziewczynom - Koło Gospodyń Wiejskich Wojnowice, „Pięknie i Twórczo” - Koło Gospodyń Wiejskich
w Nadolicach Wielkich oraz pozostałym partnerom projektu.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

NPRCz 2.0 Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Narodowe Centrum Kultury

Tagi

ZDJĘCIA: