Warsztaty walca w strojach z epoki w Bibliotece w Jeszkowicach

Zanim uczestniczki poznały kroki walca i nauczyły się kilku figur tanecznych, prowadząca Helena Hrynkiewicz zaprezentowała zebranym paniom wybrane książki. Okazało się, że nie wszyscy wiedzą, że film Trędowata jest nakręcony na podstawie książki Heleny Mniszkówny pod tym tytułem. Prowadząca poleciła również paniom, które zechciałyby "wejść" w klimat bali fragmenty z książki Lwa Tołstoja "Anna Karenina". W propozycjach nie zabrakło również książek dotyczących historii strojów.

Uczestniczki dowiedziały się kilku faktów o organizowaniu dawnych balów i tą częścią kobiecej garderoby, która była wówczas ukryta pod sukniami. Wiemy już, że z długą spódnicą trzeba się oswoić oraz że warto trzymać w tańcu prostą sylwetkę i koniecznie pamiętać o uśmiechu!

W bibliotekach na terenie gminy można się zapoznać z książkami nt. epoki i mody z czasów świetności walca.

Warsztaty są zorganizowane jako inicjatywa oddolna pod nazwą "Zaczytana Gmina Czernica" zgłoszona do realizacji przez mieszkańców Gminy Czernica: Annę Marię Maniak, Dorotę Lecion i Huberta Stęszewskiego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

 

Tagi

ZDJĘCIA: