Nadolickie dęby były tego dnia najważniejsze. Otrzymały swoje wyodrębnione miejsce, ściółkę i tablicę, której odsłonięcia dokonał Wójt Gminy Czernica Jarosław Jagielski. Tekst z tablicy z prawdziwym wdziękiem odczytał Stefan Płocieniak - przyjaciel biblioteki. Dr inż. Piotr Tyszko-Chmielowiec związany z Instytutem Drzewa, opowiedział o kondycji drzew. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać dwóch bardzo ciekawych prelekcji: Marta Ratajszczak – Forbes (architektka krajobrazu) omówiła zasady sadzenia drzew i krzewów, a dr inż. Piotr Tyszko-Chmielowiec o błędach w pielęgnacji, potrzebach, sile przetrwania. „Drzewa to istoty czujące, wcale nie gorsze od ludzi, tylko inne” – mówił.
Uroczystość prowadziła Justyna Skwarska - koordynatorka projektu.
Na rewitalizacje Biblioteka otrzymała od Fundacji FRSI dotacje w wysokości 5 tyś zł. W ramach projektu wykonano badania dębów, w tym: tomograficzne i wysokościowe. Zakupiono zrębki drzew liściastych przekompostowane, które powinny pomóc w regeneracji drzew. Zamontowano też tablicę edukacyjną.
Otrzymana dotacja nie byłaby wystarczająca, gdyby nie pomoc wielu mieszkanek i mieszkańców, którzy ręcznie usuwali zalegający pod drzewami gruz, sadzili krzewy i drzewa, rozgrabiali tony zrębków. Nieoceniona była pomoc: Urzędu Gminy Czernica, radnej Marty Ratajszczak- Forbes, sołtyski Ewy Budzowskiej, Stowarzyszenia KRAM w szczególności Anny Marii Maniak oraz Koła Gospodyń Wiejskich w Nadolicach Wielkich „Pięknie i Twórczo”.
Wszystkim serdecznie dziękujemy i zapraszamy do Nadolic Wielkich pod trzy dęby przy Bibliotece.
Działanie odbywa się w ramach projektu "Biblioteki dla klimatu" realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego FRSI.
Foto. Antoni Bresch