Biblioteki dla Klimatu” (BdK) to program Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI), która współpracując z bibliotekami w całej Polsce zachęca lokalne społeczności do podejmowania wyzwań na rzecz klimatu. Wiosną tego roku biblioteki w Nadolicach i w Jeszkowicach podjęły wyzwanie klimatyczne. W efekcie tej współpracy mieszańcy uczestniczyli w prelekcjach i warsztatach, m.in. dotyczących zmian klimatu i najbliższych perspektyw (Krzysztof Jodłowski - socjolog), założeń energetyki obywatelskiej (Alicja Piekarz – Polska Zielona Sieć), spacerowali po lesie słuchając wykładu z zielarstwa, spojrzeli na Odrę z perspektywy reportera Filipa Springera. W ramach inicjatywy lokalnej powstały ekoBRYGADY na rzecz bioróżnorodności. To minimum 3 osobowe zespoły, które przy wsparciu bibliotek pomagają sobie wzajemnie pielęgnowaniu ogrodu, np. świadomym pozostawianiu dzikich miejsc – domu dla zagrożonych gatunków roślin i zwierząt. Rozdaliśmy nasiona rodzimych łąk kwietnych, udostępniamy broszury edukacyjne dotyczące inwazyjnych i rodzimych gatunków roślin, wspieramy fachową literaturą, pośredniczymy w nawiązywaniu kontaktów ze specjalistami.
Działania na rzecz klimatu i lokalnej społeczności zostały zauważone i docenione, dlatego dostaliśmy szansę na udział w II edycji programu „Biblioteki dla Klimatu”. Fundacja FRSI jest gotowa ponownie przyznać nam grant w wysokości 5 tysięcy złotych, po przedstawieniu propozycji lokalnej inicjatywy.
Z tego powodu zapraszamy mieszkańców naszej Gminy, którzy chcieliby się zaangażować w działania klimatyczne, do biblioteki w Nadolicach Wielkich. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsca – prosimy o wcześniejszy kontakt. Możemy kontynuować dotychczasową ścieżkę lub skoncentrować się na nowych kierunkach. Jeśli jesteś w stanie zainwestować odrobinę wolnego czasu - czekamy 21 października (poniedziałek) o godzinie 18:30. Spotkanie może potrwać około 2 godzin. Będziemy gościć Martę Piechocką-Nowakowską – pomysłodawczynię i koordynatorkę BdK z ramienia FRSI oraz Annę Sierpińską - redaktorkę serwisu Naukaoklimacie.pl, popularyzatorkę nauki, specjalistkę w dziedzinie wpływu zmiany klimatu na środowisko przyrodnicze. Wspólnie z nimi połączymy lokalne potrzeby z możliwościami.
…A na wszystkich czekać będzie pachnąca, skomponowana specjalnie dla nas, herbata ziołowa.
Działanie odbywa się w ramach projektu "Biblioteki dla klimatu" realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego FRSI