Wspomnienia o Sylwestrze Chęcińskim – spotkanie autorskie z Haliną Trojanowską w kamienieckiej bibliotece.

Pani Halina, z zawodu nauczycielka i pasjonatka lokalnej historii, podjęła się zadania stworzenia książki, która miała być kroniką wspomnień i wydarzeń z życia słynnego reżysera. Inspiracją do tego projektu były jej pierwsze wspomnienia, jeszcze z okresu szkolnego, które miały miejsce na planie filmowym „Sami Swoi”.

Prace nad książką rozpoczęły się od rozmów z różnymi ludźmi – sołtysami, radnymi, społecznikami – którzy dzielili się swoją wiedzą na temat historii i postaci z regionu. Pani Halina korzystała z każdej wolnej chwili, by zapisywać opowieści i anegdoty. Rozmawiała z blisko 80 osobami, w tym z rodziną pana Chęcińskiego, jego przyjaciółmi, współpracownikami, aktorami oraz fanami, prowadząc  rozmowy i wywiady.

Szczególnie poruszająca była ostatnia rozmowa z panem Chęcińskim, który zmarł krótko po niej. Książka, mająca początkowo powstać w ciągu roku, z czasem rozrosła się dzięki wkładowi wielu ludzi, którzy pomogli przekształcić marzenie w rzeczywistość.

Pani Halina z dużą dbałością podchodziła do wyboru osób, z którymi rozmawiała, starając się dotrzeć do tych, którzy mogli najlepiej przekazać esencję życia i pracy Chęcińskiego. Wśród nich znalazł się m. in. Jan Nowicki, którego wspomnienia o Chęcińskim, nazywanym "wrocławskim leniem" za rzekome niewykorzystanie potencjału, stały się cennym uzupełnieniem narracji.

Spotkanie z Panią Haliną zgromadziło wielu mieszkańców naszej gminy, który z wielkim zaciekawieniem wysłuchali opowieści autorki. A ponieważ nie wszystkie zgromadzone materiały zostały wykorzystane przy tworzeniu książki, z niecierpliwością czekamy na kolejne wydawnictwo.

Tagi

ZDJĘCIA: