„Będzie co czytać” - mam nadzieję - powiedzą nawet najbardziej wymagający czytelnicy w Nadolicach Wielkich. Młodsze czytelniczki na pewno sięgną po 50 historii niezwykłych kobiet, które przyczyniły się do podboju kosmosu („Kosmiczne dziewczyny” Libby Jackson). Z marzeń tylko krok do realizacji. Wraz z postępem jednak rośnie góra śmieci. Tak, śmieci są nawet w kosmosie. Ola Włodańska-Płocińska w „Śmieciogrodzie” (to następna część po „Zwierzokracji” polecanej nawet przez ryby, co głosu nie mają) pokaże dzieciom i dorosłym jak żyć bez odpadów tu, na Ziemi. Nasz kącik ekologiczny zostanie wzbogacony o wspomnianą pozycję wydawnictwa Papilon.
Na dzieci spragnione przygód, czeka seria z Detektywem Pingwinem albo „Operacja” wydawnictwa Media Rodzina. Na żądnych dreszczyku - seria strachów. Jednak ona tylko po zapoznaniu się z ulotką umieszczoną na opakowaniu lub skonsultowaniu się bibliotekarzem ;). Rodzicom, którzy narzekają na brak czasu polecam przepięknie ilustrowaną książkę (nie tylko dla dzieci) Marty Altes „Jeszcze pięć minut”. Dowiedzą się, że dzieci dużo lepiej znają się na czasie, który dorosłym … ucieka.
Dorosłych fanów powieści kryminalnych nawet nie trzeba zachęcać do sięgnięcia po najnowsze książki Mroza, Chmielarza czy ostatnią część Millennium, bo znikają w mgnieniu oka. Jest też wybór kryminałów, np. Marininy, Lee Child’a czy Hanny Greń. „Jeszcze tylko jeden szczyt” o Wandzie Rutkiewicz powiększy całkiem bogaty kącik wypraw górskich, a „Żuławski Szaman” Aleksandry Szarłat, biografie Steve Jobsa, Katarzyny Wielkiej, czy autobiografia Katarzyny Nowak („Rok na odwyku”) czekają na miłośników w dziale biografii. Katarzyna Nowak – córka Katarzyny Terakowskiej - już w najbliższą sobotę 5 października br. będzie gościła w czernickiej bibliotece.
Czy kolejna książka Jakuba Małeckiego „Horyzont”, będzie z tych „cudownie pokręconych”, jak powiedziała kiedyś nasza czytelniczka? Tego jeszcze nie wiemy. W dziale reportaży znajdziemy natomiast coś o prawdziwym fatum nad polską koleją („Ostre Cięcie” Karola Trammera) i nie jest to książka tylko dla wielbicieli pociągów. Po lekturze „Życie po Duńsku” zrozumiemy, co stało się ze sławną żyrafą w duńskim zoo i jak wygląda rok w najszczęśliwszym kraju na świecie. „Nieradość” Pawła Sołtysa to coś dla wytrawnych smakoszy. Strumień świadomości. Niby chaos i postrzępione myśli, a jednak układa się wszystko w bardzo logiczną myśl. Można się nią delektować. A może, ktoś chciałby poznać dwadzieścia języków? To możliwe z językową wspinaczką wysokogórską Gastona Dorren („Babel”). Autor nie tylko pokazuje specyfikę każdego z nich, ale sięga również do historii, kultury i sposobów myślenia. Gdy o sposobie myślenia to warto też wspomnieć o „Drodze do niewolności” Timothy Snyder. Autor analizuje przeszłość i odpowiada na pytanie czy wolność jest dana raz na zawsze i dokąd zmierzamy?
Do Biblioteki zakupiono 103 książek, więc trudno wymienić wszystkie. Dziękuję czytelnikom, którzy aktywnie pomagają w doborze literatury. Czekam na pierwsze recenzje Najmilszych Czytelników.
„Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”