Spotkania z przedszkolakami. PDF Drukuj Email
Od września 2011 r. Gminna Biblioteka w Czernicy rozpoczęła cykl spotkań z najmłodszymi czytelnikami pod hasłem "Podaj łapę-bądź przyjacielem." W realizacji projektu biorą udział cztery grupy dzieci.Najmłodsza z nich to grupa czterolatków - Biedronek z przedszkola funkcjonującego przy Szkole Podstawowej w Czernicy, kolejne dwie grupy to zerówki szkolne z Czernicy, czwartą grupę stanowią Pszczółki z Przedszkola Publicznego w Czernicy. Celem projektu jest przybliżanie najmłodszym specyfiki życia zwierząt, opieki nad nimi, ich ochrony, jak również poznanie literatury przybliżającej tą tematykę.

Pierwsze spotkania odbyły się pod koniec września i miały na celu zaznajomienie dzieci z naszą placówką. Maluch mogły zajrzeć w prawie każdy zakamarek biblioteki. Podczas tych spotkań nie mogło zabraknąć również głośnego czytania. Dzieci nie miały większego problemu ze skupieniem się nad tekstem, gdyż wychowawczynie organizują swoim podopiecznym w ten sposób czas. Znalazł się również czas na zabawę. Nasza biblioteka posiada wydzielony dla najmłodszych czytelników kącik zabaw. Tam maluch buszują po szufladach i odkrywają nieznane im zabawki, mają do dyspozycji książeczki- zabawki, kartki i kredki.

Kolejne spotkanie z tego cyklu tematycznie dotyczyło ptaków a uczestniczyły w nim dzieci z Przedszkola Publicznego w Czernicy.  Było ono prowadzone prze naszą koleżankę z Jeszkowic panią Joannę Tabisz, która z wykształcenia jest muzykiem, na to spotkanie przywiozła różne instrumenty, na których dzieci podczas zajęć mogły zagrać. Prowadząca przypomniała jakie mamy korzyści z tego, że żyjemy w otoczeniu ptaków, opowiedziała jak należy te zwierzęta chronić przed wyginięciem i dbać o nie w trudnym okresie zimy. Pani Asia przedstawiła dzieciom obrazy przedstawiające ptaki, zapoznała z muzyką naśladującą dźwięki wydawane przez te zwierzęta. Nauczyła również kilku piosenek-zabaw.

alt   Trzecie już spotkania w ramach tej akcji, ale również z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia odbywały się 25 listopada. Pluszowy miś to przecież niedźwiadek. Szczególnie jeden z nich był nam szczególnie bliski. Podczas zajęć prowadziliśmy poszukiwania misia w czerwonym kapeluszu, niebieskim płaszczyku z walizką w ręce. Mały niedźwiadek zgubił się cioci Lucy, która wysłała do nas depeszę z prośbą o pomoc w poszukiwaniu zaginionego krewnego - miłośnika marmolady. W poszukiwaniach pomogły nam piosenki - zabawy m. in. "Stary niedźwiedź..." czy "Jadą, jadą misie". Próbowaliśmy również odtworzyć portret zaginionego. Ostatecznie po długiej podróży samolotem, odnaleźliśmy go na stacji kolejowej w Londynie, gdzie obchodził swoje urodziny. Poszukiwanym okazał się Miś Paddington. Ucieszyliśmy się, że mogliśmy pomóc w odnalezieniu tak uroczego niedźwiadka.
Poprawiony ( 06.12.11 )
30.11.11