"Zaprogramuj się na czytanie–Ver 2.0" warsztaty kreatywne w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czernicy PDF Drukuj Email

Dzięki Stowarzyszeniu Edukacji Pozaformalnej „Meritum" z Krakowa uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Czernicy mieli okazję wziąć udział w kreatywnych warsztatach „Zaprogramuj się na czytanie – Ver 2.0”.

"W dobie nowych technologii, tabletów, komputerów i smartfonów coraz ciężej zachęcić dzieci i młodzież do czytania. Poznawanie nierealnych światów przedstawionych za pomocą słowa pisanego może wydawać się młodym ludziom nieciekawe, „oderwane od rzeczywistości”, staromodne, jałowe.

Co jednak gdy da im się możliwość przeniesienia fabuły książki do świata rzeczywistego? Co zrobią,  kiedy staną przed szansą zaprogramowania robota będącego interpretacją przeczytanego tekstu?"

Zajęcia przeprowadzane przez dwójkę instruktorów w dwóch grupach wiekowych (u nas były to dzieci z klas: 5 i 6, oraz młodzież z klas: 2 i 3 gimnazjum) bazowały na tekstach Bajek robotów Stanisława Lema.

Scenariusz zajęć obejmował przeczytanie tekstu bajki, dyskusję nad nim, stworzenie dekoracji potrzebnej do inscenizacji tekstu, użycie robotów LEGO MINDSTORMS EV3, oraz zarejestrowanie wszystkiego za pomocą kamery. Uczestnicy początkowo podchodzili do zadania z rezerwą (szczególnie na początku), ale wraz z rozwojem akcji coraz bardziej angażowali się w działanie. Dużą frajdę dla obu grup stanowiło budowanie dekoracji oraz rejestrowanie inscenizacji kamerą (ujawniły się talenty aktorskie uczestników). Było dużo zabawy, śmiechu i kreatywnej pracy.

alt alt alt alt alt alt alt alt alt alt

Projekt "Zaprogramuj się na czytanie - Ver 2.0" jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Poprawiony ( 27.09.17 )
26.09.17