Aktualności
Beata Ostrowicka na spotkaniu autorskim. PDF Drukuj Email
07.03.12

    Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, oddając hołd Januszowi Korczakowi, ogłosił rok 2012 Rokiem Janusza Korczaka. W związku z tym zaprosiliśmy do naszej biblioteki Beatę Ostrowicką, autrokę książki dla dzieci o działalności tego wielkiego człowieka.

    6 marca naszą bibliotekę odwiedziła pani Beata Ostrowicka, która od kilkunastu lat pisze książki dla dzieci i młodzieży. Debiutowała w 1995 roku, wydając powieść „Niezwykłe wakacje”. W tym samym roku ukazał się „Eliksir przygód”, a w 1997 „Tajemnica szkatułki”. Książki te, o charakterze przygodowo-historycznym, wydało warszawskie wydawnictwo "Iskry". "Iskry" wydały również Krainę Kolorów - Księga Nadziei i Krainę Kolorów - Księga Intryg - dwie części zaplanowanej trylogii fantazy. Książka Ale ja tak chcę! zdobyła tytuł Książki Roku 2006 Polskiej Sekcji IBBY, oraz nagrodę 15. Wrocławskich Promocji Dobrej Książki za najlepszą książkę dla młodego czytelnika. Książka Lulaki, pan Czekoladka i przedszkole została wpisana na złotą listę Fundacji ABC, prowadzącej akcję Cała Polska czyta dzieciom.
Utwory Beaty Ostrowickiej zwracają uwagę żywą akcją, ciekawą intrygą i humorem. Zawierają elementy powieści historycznej, baśni i powieści fantastycznej, wzbogacone są także o wątek sensacyjny i przygodowy. Pisze także dla starszej młodzieży i dzieci młodszych. Bez względu na wiek swoich odbiorców porusza problem tolerancji i umiejętności odnalezienia się w grupie, akcentuje znaczenie prawdziwej przyjaźni.
Autorka stale współpracuje z Klubem Artystycznym Miś, pismem dla dzieci „Miś” oraz Radiem Kraków Małopolska.

    Do naszej biblioteki pani Beata Ostrowicka przyjechała promować swoją najnowszą książkę "Jest taka historia. Opowieść o Januszu Korczaku."  Jest to wzruszająca opowieść o wychowankach warszawskiego Domu Sierot i o ich ukochanym opiekunie, Januszu Korczaku – pedagogu, który poświęcił całe życie, broniąc praw dziecka i żądając ich równouprawnienia. Uczniowie klasy II, którzy zostali zaproszeni na to spotkanie, z zainteresowaniem słuchali fragmentów książki, oraz opowieści o codziennym życiu jakie wiedli podopieczni tego znanego pedagoga.

Więcej zdjęć w Galerii.

alt

alt

Poprawiony ( 08.03.12 )

 
Tydzień E-książki 2012 w Bibliotece! PDF Drukuj Email
05.03.12

alt

"Minęło już ponad 40 lat od czasu, kiedy światło dzienne ujrzała pierwsza e‑książka. Najlepszą okazją, by to uczcić jest zbliżająy się międzynarodowy Tydzień E‑książki — w tym roku od 4 do 10 marca. Tydzień e‑książki obchodzi się na świecie od 2004 roku. Wówczas opinia publiczna i media były ostrożne wobec e‑booków. Utrudniało to promocję, dlatego postanowiono zorganizować Tydzień E‑książki."

 

Wybór legalnych źródeł darmowych e-booków

 

Polskie
Wolne Lektury: http://wolnelektury.pl
- biblioteka cyfrowa tworzona przez Fundację Nowoczesna Polska; oferująca lektury szkolne i inne książki. Lektury są uzupełnione o komentarze i – dla wygody użytkownika – udostępniane w kilku formatach (w tym niektóre w mp3 – do odsłuchania).
Federacja Bibliotek Cyfrowych: http://fbc.pionier.net.pl
    - korzystając z zamieszczonej na stronie wyszukiwarki, przeszukujemy zasoby 60 bibliotek cyf¬ro¬wych tworzonych przez biblioteki, uczelnie, archiwa, muzea i ośrodki badawcze.
Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona: http://polona.pl
- biblioteka cyfrowa oferująca zdigitalizowane teksty literackie, naukowe, dokumenty histo-rycz¬ne, czasopisma, fotografie i inne, których oryginały znajdują się w Bibliotece Narodowej.
Otwórz Książkę: http://otworzksiazke.pl
- cyfrowa kolekcja współczesnych książek naukowych – przede wszystkim tych, do których dos¬tęp jest utrudniony, np. przez brak dostępności na rynku w formie drukowanej.
Darmowe książki w sklepie cyfrowaszafa.pl: http://www.cyfrowaszafa.pl/bezplatne-c-15_17.html
- zbiór darmowych e-booków dostępnych w sklepie internetowym cyfrowaszafa.pl; znajdzie¬my tam książki należące do klasyki literatury polskiej i światowej.
Polskie książki w Feedbooks.com:  http://www.feedbooks.com/list/1915
- lista darmowych polskich e-booków dostępnych w serwisie Feedbooks.com; w serwisie pub¬li¬¬kowana jest nowa literatura, umieszczana tam przez autorów książek.

 

Zagraniczne
Europeana: http://europeana.eu
- jedna z największych kolekcji e-książek oraz innych cyfrowych materiałów pochodzących z eu¬ro¬pejskich bibliotek, muzeów, archiwów i innych. Wśród zasobów można znaleźć między innymi pamiętniki, czasopisma, listy i książki z całej Europy.    
Project Gutenberg: http://gutenberg.org
- pierwszy w Internecie zbiór darmowych, pełnych e-booków. Znajdują się tu książki nieobjęte prawami autorskimi, a także materiały, których autorzy wyrazili zgodę na publikację.
Darmowe książki w FeedBooks: http://www.feedbooks.com/publicdomain
    - w serwisie publikowana jest nowa literatura, umieszczana tam przez autorów książek. Wiele z nich jest publikowanych za darmo.
Google Books: http://books.google.com/books
- projekt firmy Google, skupiający się na gromadzeniu książek i czasopism w formie cyfrowej. Na stronie znajduje się wygodny czytnik, umożliwiający przeglądanie książek w przeglądarce. Nie¬któ¬re materiały dostępne są do ściągnięcia w formie pliku PDF.
Open Library: http://openlibrary.org/
- internetowy katalog książek oraz e-książek. Strona zawiera informacje o ich lokalizacji w bib¬liotekach (głównie amerykańskich), a oprócz tego umożliwia przeglądanie, pobieranie i czytanie e­booków.

Bardzo prosty czytnik plików ePUB on-line: http://magicscroll.net (nie wymaga instalacji)
Do odczytywania plików DjVu można pobrać program lub wtyczkę ze strony: http://djvu.pl/

Poprawiony ( 07.03.12 )

 
Nowe ksiązki w bibliotece. PDF Drukuj Email
05.03.12

      Dzięki wydawnictwu Prószyński i S-ka, nasza placówka wzbogaciła się o dwa tytuły książek.

Pierwszy z nich to: "Putin człowiek bez twarzy"  autorka tej książki -  Masha Gessen była świadkiem niezwykłej kariery Władimira Putina, dotarła też do źródeł informacji, z których nie udało się wcześniej czerpać nikomu innemu. Jest to wstrząsająca historia, ukazująca polityczne manipulacje wojną, terroryzmem i ludzkim życiem, manipulacje, które tworzą dzisiejsze oblicze rosyjskiego imperium.

Drugi z nich to "Tajemnica niebieskiego kufra" Po śmierci matki Lise Dion odkrywa w niebieskim kufrze, który od najmłodszych lat rozbudzał jej wyobraźnię, zaskakujące dokumenty dotyczące życia tej niezwykłej kobiety. Lise pragnie zrozumieć, co przeżyła Armande. Opisuje jej dzieje, przeplatając odkrytą w kufrze prawdę z czasów drugiej wojny światowej z bardzo bliską rzeczywistości fikcją. Armande zostawiła swojej jedynej córce bezcenne dziedzictwo, którym ta postanawia się podzielić z czytelnikami.

Poprawiony ( 22.03.12 )

 
Gwiazdy w bibliotece. PDF Drukuj Email
05.03.12

      Tradycyjnie już spotkaliśmy się w piątkowe popołudnie z naszymi młodszymi czytelnikami. Tym razem podróżowaliśmy po niebie. Dowiedzieliśmy się z czego zbudowane są gwiazdy, jaka jest ich temperatura oraz jak długo żyją, a to dzięki książce "Tajemnice Nieba" Honoraty Korpikiewicz. Skupiliśmy się na konstelacji gwiazd znanej jako "Mały Wóz" lub "Mała Niedźwiedzica". Wewnątrz tego gwiazdozbioru znajduje się siedem gwiazd, a ostatnia z nich znana jest pod nazwą "Gwiazdy Polarnej", która niemal dokładnie wsakzuje północ. Konstelacja ta widoczna jest na naszym niebie przez cały rok. Naszym czytelnikom udało się odtworzyć układ tych siedmiu gwiazd, ale zadanie nie było proste. Na szczęście rodzice i wolontariusze pomogli dzieciom w wykonaniu pracy.

 

Więcej zdjęć w Galerii.

alt

alt

Poprawiony ( 05.03.12 )

 
<< pierwsza < poprzednia 71 72 73 74 następna > ostatnia >>

Strona 72 z 74