Aktualności
Pasowanie na czytelnika uczniów klasy I PDF Drukuj Email
18.05.12

     To niezwykle miłe wydarzenie miało miejsce 15 maja. Już od progu powitały nas uśmiechnięte buzie i wesoły bukiecik pięknych margarytek. Wychowawczyni pani Renata Jakubiak  zręcznie i stanowczo ogarniała  rozbawioną grupę. Dzieci były już u nas wielokrotnie, jeszcze w klasie „0” więc zachowywały się swobodnie. Dużo wiedziały na temat tego, jak należy obchodzić się z książką i jakie są obowiązki czytelnika. Ale dla większości to ich pierwsze wypełnione przez rodziców zobowiązanie i pierwsze budzące duże emocje własnoręczne wypożyczenia. Na zakończenie jak zawsze obowiązkowa przysięga, dyplomy i książeczki na pamiątkę. W tym roku były to bogato ilustrowane legendy.

altalt

Poprawiony ( 19.05.12 )

 
„Pora umierać” Doroty Kędzierzawskiej – czyli kolejny seans DKF-u PDF Drukuj Email
18.05.12

W poniedziałek  14 maja  odbyło się kolejne, czwarte już ,  spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Z każdym spotkaniem zwiększa się frekwencja na naszych seansach z czego się bardzo cieszymy – tym razem przyszło aż 15 osób!

Zaprezentowaliśmy  film z 2007 roku w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej o przekornym tytule  „Pora umierać”. Reżyserka, będąca również autorką scenariusza, tak wypowiada się o swoim dziele:

„'Pora umierać' jest właściwie monodramem zainspirowanym przez niezwykłą postać Danuty Szaflarskiej, dla niej specjalnie napisanym . Danuta Szaflarska to nie tylko wybitna aktorka, ale i fascynująca osobowość. (..) Do napisania scenariusza 'dedykowanego' Danusi przymierzałam się od dawna, bo prawie od 15 lat, odkąd spotkałyśmy się po raz pierwszy na planie 'Diabłów...'.”

W warstwie fabularnej jest to historia pani Anieli (w tej roli Danuta Szaflarska), pełnej życia i poczucia humoru starszej pani mieszkającej w starym drewnianym domu, zepchniętej na margines życia i walczącej z godnością o należny jej szacunek; zarówno z obcymi, jak i z własnym synem; prowadzącej długie rozmowy z psem i zdecydowanej do końca czynić dobro.

W warstwie wizualnej jest to czarno-biały obraz. Zabieg ten doskonale ukazuje dystans, jaki dzieli nas, współczesnych widzów, od świata, za którym tęskni jej bohaterka, świata lepszego, a na pewno bardziej przyjaznego ludziom niż ten, w którym przyszło na żyć.

 Wkrótce zamieścimy informacje o następnych seansach DKF-u.

altaltalt

Poprawiony ( 19.05.12 )

 
Spektakularna wizyta Oficera Programowego Fundacji Billa i Melindy Gatesów Darrena Hoernera. PDF Drukuj Email
16.05.12

 
        

Gminną Bibliotekę Publiczną  jako jedną z sześciu  wybranych bibliotek publicznych na Dolnym Śląsku odwiedził w dniu 9 maja 2012 r.  gość ze Stanów Zjednoczonych  Darren Hoerner. Towarzyszyli mu: prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństa Informacyjnego Rafał Komza, Pani  Noemi Gryczko Specjalistka do Spraw Szkoleń, Pan Grzegorz Borczyk z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz tłumaczka. Przedstawiciele tych Fundacji wizytują biblioteki  biorące udział w Programie Rozwoju Bibliotek. Nasza Biblioteka brała udział w I Edycji tego programu jako Biblioteka Partnerska . Dzięki Programowi Rozwoju Bibliotek, do którego przystąpiliśmy w 2009 r.,  jako biblioteka partnerska oprócz specjalistycznych nowatorskich szkoleń otrzymaliśmy jeden zestaw komputerowy wraz  z oprogramowaniem, urządzenie wielofunkcyjne oraz 6 aparatów cyfrowych o łącznej wartości 6604 zł. Należy wspomnieć  również o  darowiżnie w postaci oprogramowania Microsoftu: Office, Windows oraz Windows Serwer o łącznej wartości   23000 $.

           Na spotkanie przybyli przedstawiciele władz gminy: Wójt Gminy Czernica - Stefan Dębski, Skarbnik Gminy Czernica - Elżbieta Kalityńska, Przewodnicząca Komisji Oświaty i Spraw Społecznych – Maria Marcinów-Maciejczyk przedstawiciele placówek z którymi współpracujemy: Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej – Krystyna Zaraś oraz Kierownik PZD Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu – Dorota Ziobro i Dyrektor Biblioteki - Halina Tokarz wraz z  pracownikami bibliotek.

        Wizyta przebiegła w bardzo przyjaznej atmosferze. Szczególnie duże wrażenie wywarła na naszych gościach działalność naszych bibliotek na rzecz społeczności lokalnej. Pani Krystyna Zaraś wspomniała o powstałym w grudniu 2011 roku Partnerstwie Lokalnym którego biblioteka jest także członkiem a  którego celem jest właśnie zintegrowanie działań instytucji funkcjonujących na terenie Gminy Czernica. Swoje odczucia dotyczące pobytu w naszej placówce goście wyrazilii na karcie wizytacji. 

            Goście odwiedzili również bibliotekę w Ratowicach. Tam pani Barbara Włodarska przygotowała wystawę "Igłą malowane" i miejscowego rękodzieła m. in. piękne kartki okolicznościowe, które zachwyciły Darrena Hoernera. W przygotowaniu wystawy pomogły czytelniczki - Krystyna Sobolewska, Danuta Kunecka, Barbara Matuni.

Szkoda tylko,że goście dysponowli tak krótkim czasem i nie mogliśmy szerzej zprezentować naszej działalności.

alt alt     

       altaltaltalt

Poprawiony ( 19.05.12 )

 
Zaposzenie na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego PDF Drukuj Email
11.05.12

Poprawiony ( 11.05.12 )

 
<< pierwsza < poprzednia 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 następna > ostatnia >>

Strona 68 z 73