Aktualności
Wspólnie odkrywamy cyfrowy świat ! Bezpiecznie. PDF Drukuj Email
09.02.12

    Pod takim hasłem obchodzony jest w tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu. 7 lutego w naszej bibliotece gościliśmy uczniów klasy III miejscowej szkoły podstawowej. Jak wynika z badań ok 1/3 rodziców nigdy nie rozmawiała ze swoimi dziećmi jak w bezpieczny sposób surfować w sieci, a ponad połowa dzieci nie pamięta by kiedykolwiek korzystała z Internetu wraz z rodzicami. W związku z powyższym postanowiliśmy przekazać uczniom kilka podstawowych, bezpiecznych zasad poruszania się w Internecie.

Sieciakowe zasady bezpieczeństwa

1. Nie będę podawać swoich danych.

2. Nie będę ufać osobom poznanym w sieci.

3. Powiem, jeśli coś będzie nie tak.

4. Zabezpieczę swój komputer.

    Powyższe zasady dzieci poznawały wraz z Sieciakami - bohaterami kreskówki, które wiedzą jak należy poruszać się w Internecie. Podczas zajęć wykorzystaliśmy film z serii Akademia Orange dla Bibliotek pt. "Sieciaki", oraz zeszyt ćwiczeń "Poznaj Bezpieczny Internet" opracowany przez Fundację Dzieci Niczyje we współpracy z Fundacją Orange.

Więcej zdjęć w Galerii!!!

alt

Poprawiony ( 21.02.12 )

 
Piątkowe spotkanie. PDF Drukuj Email
28.01.12

     Kolejne już piątkowe spotkanie upłynęło tym razem pod znakiem słonia.Nasz bohater to słoń Dominik, ale niezwykły ponieważ urodził się w fabryce porcelany. Przez wiele lat ozdabiał wystawę pewnej apteki, aż do dnia kiedy przeniesiono go na strych. I tam jest początek nowego życia Dominika. Dzieci słuchały z zainteresowaniem historii tego niezwykłego czworonoga. Tradycyjnie już po części "teroetycznej" przyszedł czas na zajęcia praktyczne. Tym razem przydała się sól, mąka i woda. Dzieci z masy solnej wykonały nie tylko słonia, ale także wiele innych ciekawych kształtów.

alt

alt


 
"Ferie z filmem w bibliotece". PDF Drukuj Email
28.01.12

    Zakończyła się również realizacja małego projektu "Ferie z filmem w bibliotece", który realizowaliśmy przy współpracy "Centrum Edukacji Europejskiej" i "Stowrzyszenia Nowe Horyzonty". Obejrzeliśmy trzy bardzo różne filmy. Pierwszy z nich pokazał nam jak wiele złego potrafią wyrządzać wielkie koncerny a także rządzący państwami. Ukazał nam niesprawiedliwośc społeczną i wyzysk mieszkańców biednych krajów. "Droga czerwonej lodówki" to jeden dzień z życia studenta zamieszkującego Nepal. Chłopak aby zarobić na studia musi przenosić przez góry ciężary ważące do ok 80 kg. Film ukazał nam życie młodych ludzi i dzieci pracujących bardzo ciężko fizycznie. Niewielu z nich może pozwolić sobie na luksus, jakim jest w tym kraju nauka, ponieważ ich na to nie stać. Będąc tragarzami zarabiają na ubrania i żywnośc dla siebie i swojej rodziny. Trzeci obraz, który pokazaliśmy wzbudził największą dyskucję wśród naszej widowni. Zapewne dlatego, że był jej najbliższy. Dotyczył sytuacji panującej w pewnej szwedzkiej szkole. Film można rozpatrywać pod wieloma aspektamii. Podczas rozmowy poruszyliśmy wiele tematów związanych również z naszymi szkołami.

 

alt

alt

Poprawiony ( 30.01.12 )

 
Koniec Ferii. PDF Drukuj Email
28.01.12

     Niestety wszystko co dobre szybko się kończy. Także nasze feryjne spotkania dobiegły już końca, podczas których odbyliśmy wiele podróży różnymi środkami lokomocji, aby odkryć bliżej nam nie znane kraje i postacie książkowe. Nasi niestrudzeni przewodnicy Bolek i Lolek towarzyszyli nam podczas każdej wyprawy. Sporo opwiadań i bajek przeczytaliśmy aby przypomnieć sobie lub poznać nowych bohaterów ksiązkowych. Wśród nich największą sympatię wzbudziła  dziewczynka o imieniu Pippi. Jej niezwykłe pomysły, jak również beztroskie podejście do życia zachwyciło naszych uczestników, którzy mogli obejrzeć oryginalny szwedzki film, który dorośli pamiętają ze swojego dzieciństwa. Wśród naszych bohaterów nie mogło zabraknąć muminków, których podobizny dzieci wykonały z masy solnej. Natomiast po lekturze "Alicji w Krainie Czarów" wykonaliśmy pacynki na paluszek przedstawiające bohaterów tej niecodziennej historii. Podczas naszych podróży literackich w czasie odpoczynku, z zapałem graliśmy w gry planszowe.

Za rok znowu czekają nas Ferie!!!

 

alt

alt

alt

Poprawiony ( 30.01.12 )

 
<< pierwsza < poprzednia 61 62 63 64 65 66 67 68 następna > ostatnia >>

Strona 67 z 68