Aktualności
Edukacja zdrowotna. PDF Drukuj Email
23.01.13

21 stycznia w naszej bibliotece odbyło się spotkanie w ramach projektu „Edukacja zdrowotna w bibliotece – pielęgniarstwo dla zdrowia społeczności lokalnej”. Projekt prowadzony jest przez Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Prelekcję w naszej placówce poprowadziła Iwona Klisowska, wykładowca Zakładu Promocji Zdrowia na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu i jednocześnie czynna zawodowo pielęgniarka. Tematem spotkania była:  „Profilaktyka i promocja zdrowia w chorobach cywilizacyjnych”. Prowadząca  przedstawiła podstawowe objawy takich chorób jak: cukrzyca, otyłość, choroby sercowo-naczyniowe, osteoporoza, choroby układu oddechowego, choroba wrzodowa żołądka oraz omówiła ich profilaktykę. Pani Iwona przywiozła ze sobą m. in. gleukometr i zaprezentowała jego działanie. Ponadto uczestnicy spotkania mieli możliwość pomiaru ciśnienia tętniczego, pomiaru masy ciała, obliczenia BMI i określenia rozmieszczenia tkanki tłuszczowej.

Uczestnicy będą mieli również możliwość indywidualnych konsultacji z prowadzącą - 25 stycznia, pomiędzy godziną 17.00 a 19.00 za pośrednictwem komunikatora „gadu gadu”.

W ramach realizacji projektu zakupiono do biblioteki poradniki medyczne, które są już dostępne w naszej placówce.

 „Program Rozwoju Bibliotek w Polsce wspierany jest przez Global Libraries – przedsięwzięcie prowadzone w ramach Światowego Programu Rozwoju Fundacji Billa i Melindy Gates, której partnerem i grantobiorcą w Polsce jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Realizatorem Programu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która na ten cel otrzymała grant od Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.”

„Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie to towarzystwo naukowe z ponad 50 – letnią tradycją. Chcąc wykorzystać 4 tysięczny potencjał ludzi – przedstawicieli pielęgniarstwa, skupionych w 17 oddziałach, a przede wszystkim ich długoletnie doświadczenie zawodowe, postanowiło zintensyfikować działania w zakresie edukacji zdrowotnej w społecznościach skupionych wokół bibliotek.”

 

  

Poprawiony ( 23.01.13 )

 
Konkurs Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. PDF Drukuj Email
15.01.13
SMAKI MOJEGO DZIECIŃSTWA – WSPOMNIENIA DOLNOŚLĄSKICH SENIORÓW

Tematem konkursu są zwyczaje kulinarne mieszkańców Dolnego Śląska w minionych dekadach – co jadło się w tych czasach, jak przygotowywano potrawy, jak zdobywano produkty żywnościowe itp.

Prace konkursowe o objętości do 4 stron A4 (ok. 10800 znaków) prosimy nadsyłać na adres:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

lub

Dolnośląska Biblioteka Publiczna
Dział Informacji
Rynek 58
50-116 Wrocław

w terminie do 1.03.2013 r.

Do prac można dołączyć fotografie i/lub ilustracje. Dla autorów trzech najlepszych prac przewidziane są nagrody rzeczowe – aparat fotograficzny oraz nagrody książkowe. Prace wyróżnione w konkursie zostaną wydane w publikacji wydanej przez naszą bibliotekę.

Konkurs odbywa się w ramach corocznych targów książki regionalnej SILESIANA – Dolnośląski Salon Wydawniczy.
Ogłoszenie wyników konkursu – 21.04.13 r.  w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu.
REGULAMIN

1. Postanowienia ogólne

Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. T. Mikulskiego we Wrocławiu, Rynek 58, w ramach targów SILESIANA - Dolnośląski Salon Wydawniczy ogłasza konkurs dla seniorów (osób w wieku 50 lat i więcej) zamieszkujących województwo dolnośląskie na wspomnienia pt. „Smaki mojego dzieciństwa”.


2. Zasady konkursu

a. Konkurs trwa od 02.01.2013 r. do 21.04.2013 r.
b. Termin dostarczenia prac: do 1.03.2013 r.
c. Prace powinny mieć objętość nie większą niż 4 strony A4 (ok. 10800 znaków). Do prac można dołączyć zdjęcia i/lub ilustracje. Prace nie mogą zawierać przepisów na potrawy wymieniane w tekście wspomnień.
d. Tekst należy podpisać imieniem i nazwiskiem oraz podać telefon kontaktowy lub adres e-mail.
e. Otrzymane prace oceni profesjonalne jury.
f. Zgłoszenie pracy na konkurs jest równoznaczne z zaakceptowaniem przez jej autora regulaminu konkursu oraz zgodą na publikację pracy w drukach towarzyszącym targom.

Nagrody :
1.miejsce – aparat fotograficzny
2.miejsce – nagroda książkowa
3.miejsce - nagroda książkowa
Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 21.03.2013 r.


3. Udział w konkursie jest bezpłatny.

4. Postanowienia końcowe

Organizator zastrzega sobie prawo do zmniejszenia lub zwiększenia puli wyróżnień konkursowych.
Ostateczna interpretacja regulaminu należy do Organizatora.
Niniejszy regulamin jest jedynym dokumentem określającym zasady konkursu.
5. Wzięcie udziału w konkursie jest równoznaczne z wyrażeniem dobrowolnej zgody na przetwarzanie przez organizatora danych osobowych uczestnika oraz zgodę na publikację opowiadania na stronie www biblioteki, zgodnie z przepisami ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych, wyłącznie w związku z wykonaniem postanowień niniejszego regulaminu oraz w celu promocji konkursu i informowania o konkursie. Każdy uczestnik ma prawo do wglądu w swoje dane, ich poprawiania oraz żądania ich usunięcia.
Poprawiony ( 15.01.13 )

 
Ferie z Filmem w bibliotece. PDF Drukuj Email
14.01.13

Po raz drugi przystąpiliśmy do projektu "Ferie z filmem w bibliotece", którym kieruje Centrum Edukacji Obywatelskiej i Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. W tym roku proponujemy w drugim tygodniu ferii trzy filmy.

5 lutego - "Punam" - to historia dziewięcioletniej dziewczynki mieszkającej w Nepalu. Matka Punam zmarła gdy ta miała pięć lat, brat dwa lata a siostra 6 miesięcy. Dziewczynka musi zajmować się domem i młodszym rodzeństwem. zieci rzadko widują ojca, ponieważ ten wychodzi do pracy o 4.00 a wraca o 20.00. Na ten film zapraszamy uczniów klas IV-VI, gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych.

7 lutego - "Most nad Wadi" - film poruszający problemy izraelsko-palestyńskie. Rodzice postanowili utworzyć szkołę, do której będą uczęszczać dzieci żydowskie i arabskie. Realizacja takiego przedsięwzięcia okazała się bardzo trudna a rodzice musieli radzić sobie z wieloma wątpliwościami. Na ten film zapraszamy uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej, gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych. Młodzież, która zdecyduje się na obejrzenie tego filmu prosimy o wcześniejsze wyszukanie informacji na temat konfliktu izraelsko-palestyńskiego m. in. Kiedy zaczął się konflikt izraelsko - palestyński?, Na czym ten konflikt polega?, Dlaczego stronom jest trudno dojść do porozumienia?, Dlaczego o konflikcie izraelsko-palestyńskim mówi się, że jest to konflikt religijno-polityczny?

8 lutego "Szermierze dla Palestyny" - opowiada o życiu w obozie uchodźców Al-Amari w Ramallach na Zachodnim Brzegu. Jest to historia ludzi, którzy starają się realizować swoje marzenia i ambicje. Jest to też opowieść o Polakach, którzy jadą do tego  zakątka świata, by pracować i żyć tam miesiącami pomagając innym tworzyć normalność w świecie, w którym wydawałoby się, nie ma dla niej miejsca. Na ten film zapraszamy uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych.

 

              

Poprawiony ( 29.01.13 )

 
Organizacje pozarządowe bibliotekom. PDF Drukuj Email
14.01.13

Miło nam poinformować Państwa, że nasza biblioteka w wyniku konkursu została zakwalifikowana do realizacji ogólnopolskiego projektu "Organizacje pozarządowe bibliotekom".  "Projekt  Edukacja zdrowotna w bibliotece - pielęgniarstwo dla zdrowia społeczności lokalnej" prowadzony jest przez Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie w ramach Programu Rozwoju Bibliotek w Polsce. W związku z tym 21 stycznia o godz. 17.00 w naszej bibliotece odbędzie się spotkanie - prelekcja poruszająca temat "Profilaktyka i promocja zdrowia w chorobach cywilizacyjnych", "Profilaktyka i promocja zdrowia w chorobach nowotworowych". Wykład poprowadzi: Iwona Klisowska wykładowca Zakładu Promocji Zdrowia na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie Panie w różnym wieku.

 

 

                

 

Polskie Towarzystwo Pilęgniarskie Zarząd Główny www.ptp.na1.pl

 

Program Rozwoju Bibliotek w Polsce  jest wspierany przez Global Libraries - przedsięwzięcie prowadzone w ramach Światowego Programu Rozwoju Fundacji Billa i Melindy Gates. której partnerem i grantobiorcą w Polsce jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Realizatorem Programu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która na ten cel otrzymała grant od Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Poprawiony ( 21.01.13 )

 
<< pierwsza < poprzednia 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 następna > ostatnia >>

Strona 60 z 70