Aktualności
Poranki w bibliotece. PDF Drukuj Email
10.04.13

Przypominamy o czwartkowych warsztatach decoupage'u. Zajęcia rozpoczynamy o 10.00. Chętnych prosimy o zabranie ze sobą przedmiotu, który chcieliby ozdobić. My ze swojej strony zapewniamy lakiery, farby, serwetki, pachnącą kawę, ciepłą herbatę i dobre słowa.

Zapraszamy.

 

Poprawiony ( 11.04.13 )

 
Spotkanie. PDF Drukuj Email
10.04.13

Już w najbliższą środę 17 kwietnia uczniowie klas IV-VI będą mieli okazję spotkać się z Agnieszką Tyszką - autorką książek dla dzieci i młodzieży. Jej bajki były prezentowane w telewizyjnej "Jedyneczce". Otrzymała Nagdrodę Literacką  im. Kornela Makuszyńskiego za książkę pt. "Róże w garażu".

 

 

Poprawiony ( 11.04.13 )

 
Święta. PDF Drukuj Email
26.03.13

 

Jajko rzekło do jajka

A jajaj to nie jest bajka

Ja jako pisanka

Obok chcę leżeć baranka.

 

Dziękujemy za wierszyk panu Piotrowi.


 
Nie taki nietoperz straszny jak go malują. PDF Drukuj Email
01.03.13

      Wiele ssaków biega, skacze, niektóre pływają lub nurkują, ale tylko nietoperze potrafią latać. To właśnie o nich można było usłyszeć na zorganizowanym w naszej bibliotece spotkaniu z panem Rafałem Szkudlarkiem, chiropterologiem z Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody "pro Natura" zamieszkałym w Chrząstawie Małej.

 W Polsce żyje 25 gatunków nietoperzy. Ich naturalnym miejscem zamieszkania są dziuple, jaskinie, strychy, wieże, ale coraz częściej można je również spotkać w szczelinach bloków mieszkalnych z wielkiej płyty lub przewodach wentylacyjnych.

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji komputerowej, w trakcie której pan Rafał opowiedział wiele ciekawostek i anegdot dotyczącej tych oryginalnych stworzeń. Niejednokrotnie były to historie o zabawnych nieporozumieniach wynikających z niewielkiej wiedzy na temat nietoperzy. Nasz gość przedstawił także „Program ochrony podkowca małego w Polsce”, którego jest koordynatorem. Opisał działania, jakie zostały podjęte w ramach realizacji tego projektu. Dowiedzieliśmy się o konieczności pozostawienia otwartych okienek w wieżach kościelnych czy wycinania niewielkich otworów, które pozwoliłyby wlecieć nietoperzowi na strych, montażu krat przy wejściach do jaskiń gdzie zimują te zwierzęta. Opowiedział także o środkach ostrożności jakie należy zachować podczas kontaktu z nietoperzem, który, jak każde dzikie zwierzę, może być chory lub mieć pasożyty. Ponadto chiropterolog obalił mit nietoperza wplątującego się we włosy, jedną z obiegowych opinii na temat tych ssaków.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Wśród około trzydziestu osób przybyłych do naszej biblioteki z Czernicy oraz okolic, była młodzież, dorośli, starsi i dzieci. Wszyscy (nawet dzieci!) z uwagą i zaciekawieniem oglądali prezentację i słuchali opowieści o nietoperzach. Miarą zainteresowania były liczne pytania które padły na zakończenie spotkania.

Po raz kolejny przekonaliśmy się że, boimy się tego czego nie znamy. Nietoperze, poza swoim oryginalnym wyglądem, który może wzbudzać lęk u bardziej bojaźliwych osób, okazały sie niewielkimi stworzeniami, o których istnieniu w naszym otoczeniu najczęściej nie wiemy. Te niegroźne ssaki są szalenie pożyteczne! W skład ich diety wchodzą bowiem uprzykrzające nam letni wypoczynek komary. Dzięki pieniądzom z programu ochrony nietoperzy wyremontowano już  wiele  kościołów, na których strychach  mieszkają te niewielkie ssaki. Tak więc okazuje się, że warto o nie dbać, bo możemy im wiele zawdzięczać.

 

alt  alt

Poprawiony ( 05.03.13 )

 
<< pierwsza < poprzednia 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 następna > ostatnia >>

Strona 59 z 70