Aktualności
Nie taki nietoperz straszny jak go malują. PDF Drukuj Email
01.03.13

      Wiele ssaków biega, skacze, niektóre pływają lub nurkują, ale tylko nietoperze potrafią latać. To właśnie o nich można było usłyszeć na zorganizowanym w naszej bibliotece spotkaniu z panem Rafałem Szkudlarkiem, chiropterologiem z Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody "pro Natura" zamieszkałym w Chrząstawie Małej.

 W Polsce żyje 25 gatunków nietoperzy. Ich naturalnym miejscem zamieszkania są dziuple, jaskinie, strychy, wieże, ale coraz częściej można je również spotkać w szczelinach bloków mieszkalnych z wielkiej płyty lub przewodach wentylacyjnych.

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji komputerowej, w trakcie której pan Rafał opowiedział wiele ciekawostek i anegdot dotyczącej tych oryginalnych stworzeń. Niejednokrotnie były to historie o zabawnych nieporozumieniach wynikających z niewielkiej wiedzy na temat nietoperzy. Nasz gość przedstawił także „Program ochrony podkowca małego w Polsce”, którego jest koordynatorem. Opisał działania, jakie zostały podjęte w ramach realizacji tego projektu. Dowiedzieliśmy się o konieczności pozostawienia otwartych okienek w wieżach kościelnych czy wycinania niewielkich otworów, które pozwoliłyby wlecieć nietoperzowi na strych, montażu krat przy wejściach do jaskiń gdzie zimują te zwierzęta. Opowiedział także o środkach ostrożności jakie należy zachować podczas kontaktu z nietoperzem, który, jak każde dzikie zwierzę, może być chory lub mieć pasożyty. Ponadto chiropterolog obalił mit nietoperza wplątującego się we włosy, jedną z obiegowych opinii na temat tych ssaków.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Wśród około trzydziestu osób przybyłych do naszej biblioteki z Czernicy oraz okolic, była młodzież, dorośli, starsi i dzieci. Wszyscy (nawet dzieci!) z uwagą i zaciekawieniem oglądali prezentację i słuchali opowieści o nietoperzach. Miarą zainteresowania były liczne pytania które padły na zakończenie spotkania.

Po raz kolejny przekonaliśmy się że, boimy się tego czego nie znamy. Nietoperze, poza swoim oryginalnym wyglądem, który może wzbudzać lęk u bardziej bojaźliwych osób, okazały sie niewielkimi stworzeniami, o których istnieniu w naszym otoczeniu najczęściej nie wiemy. Te niegroźne ssaki są szalenie pożyteczne! W skład ich diety wchodzą bowiem uprzykrzające nam letni wypoczynek komary. Dzięki pieniądzom z programu ochrony nietoperzy wyremontowano już  wiele  kościołów, na których strychach  mieszkają te niewielkie ssaki. Tak więc okazuje się, że warto o nie dbać, bo możemy im wiele zawdzięczać.

 

alt  alt

Poprawiony ( 05.03.13 )

 
Darowizna PDF Drukuj Email
28.02.13

Miło nam Państwa poinformować o kolejnym wpływie do naszych placówek. Otrzymaliśmy od Agory S. A. 10 audiobooków z serii Mistrzowie Słowa, która zawiera dzieła literackie w interpretacji znanych polskich aktorów, m. in. Stanisławy Celińskiej, Ireny Kwiatkowskiej czy Adama Ferencego.


Darczyńcy bardzo dziękujemy, a czytelników zapraszamy do naszych bibliotek.

 

 

Poprawiony ( 05.03.13 )

 
Biblioteka Jeszkowice. PDF Drukuj Email
28.02.13

UWAGA

ZMIANA GODZIN PRACY W BIBLIOTECE W JESZKOWICACH.


 
Zajęcia czytelniczo-plastyczne dla dzieci. PDF Drukuj Email
14.02.13

Przypominamy o czwartkowych zajęciach czytelniczo-plastycznych dla dzieci. Jako, że rok 2013 ogłoszono rokiem Juliana Tuwima staramy sie przypominać naszym młodszym czytelnikom wiersze tego autora.

 

UWAGA ZMIANA GODZINY SPOTKAŃ, ROZPOCZYNAMY O 16.30

ZAPRASZAMY


 
<< pierwsza < poprzednia 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 następna > ostatnia >>

Strona 53 z 64