Aktualności
UWAGA ZMIANY !!!! PDF Drukuj Email
28.06.13

GODZINY PRACY BIBLIOTEKI W LIPCU I SIERPNIU

 

PONIEDZIAŁEK      11.00 - 19.00

WTOREK                 11.00 - 19.00

ŚRODA                      8.00 - 16.00

CZWARTEK               8.00 - 16.00

PIĄTEK                      8.00 - 16.00

SOBOTA                  NIECZYNNE

Poprawiony ( 23.07.13 )

 
Czytałam ostatnio .... PDF Drukuj Email
20.06.13

     Książka Jimmy Liao pt. „ Dźwięki kolorów '’jest bardzo tajemnicza. Nie wygląda jak typowa książka. Zawiera bardzo mało tekstu, ale za to ma piękne, kolorowe rysunki, pobudzające wyobraźnie. Poznajemy życie dziewczynki, która jest niewidoma. Żyje swoją wyobraźnią ma własny świat, który jest dla nas bardzo trudny do zrozumienia. Podobnie jak niektóre ilustracje w książce. Postać w jasnym ubraniu z białym melonikiem i ciemnymi okularami na oczach to właśnie główna bohaterka. Opowiada ona, jak „widzi’’ metro, dla nas smutne, szare, ponure, dla niej to labirynt bez wyjścia, bardzo kolorowy, z postaciami, które naprawdę się tu nie znajdują. Przez cały czas towarzyszy jej biały piesek. Dziewczynka ma swojego anioła stróża, który pomaga jej iść przez życie. Choć zdarzają się przykrości, szybko o nich zapomina. Ma bardzo bujną wyobraźnie, która pokazana jest poprzez dużej wielkości rysunki. Jest to bardzo piękna książka, choć trudna do zrozumienia, ale naprawdę warto ją… przeczytać albo obejrzeć i przeżyć. 

                                                                                                                                   Agata Z.

Poprawiony ( 20.06.13 )

 
Trochę z historii DKK PDF Drukuj Email
13.06.13

Dyskusyjne Kluby Książki to wspólny projekt Instytutu Książki i Bibliotek Wojewódzkich promujący czytelnictwo, adresowany przede wszystkim do czytelników korzystających z bibliotek publicznych. Celem działalności klubów jest ożywienie środowisk skupionych wokół bibliotek poprzez kreowanie mody na czytanie. W całym kraju już od początku 2007 roku powstają kluby przy wsparciu finansowym i merytorycznym Instytutu Książki. Działają przy bibliotekach różnego stopnia: od bibliotek wojewódzkich, po filie biblioteczne w małych miejscowościach. Klubami w obrębie jednego województwa opiekuje się koordynator wojewódzki. DKK tworzą czytelnicy w różnym wieku, których łączy wspólna pasja czytania i poznawania nowych książek.

 

Dyskusyjne Kluby Książki są miejscem, gdzie:

Spotykają się osoby, które lubią czytać i rozmawiać o książkach,

 • klubowicze mogą zapoznać się z nowymi autorami i gatunkami literackimi,
 • na spotkaniach  uczestnicy mogą podzielić się swoimi wrażeniami z przeczytanej lektury,
 • uczestnicy nie muszą prowadzić poważnych dyskusji literackich ani znać się na literaturze,
 • moderator grupy nie musi znać się na literaturze,
 • jest to doskonały sposób na poznanie nowych ludzi oraz świetna zabawa,
 • optymalna wielkość grupy to 2-12 osób!
 • warto zaoferować uczestnikom kawę, herbatę, ciastka,
 • spotkania mogą odbywać się w dowolnym miejscu (biblioteka, szkoła, bar, dom jednego z uczestników),
 • spotkania nie mają ściśle ustalonej formy,
 • spotkania mogą być nieformalne lub uprzednio przygotowane,
 • spotkania mogą być prowadzone przez moderatora albo przez członków klubu.
 •  

Dla zainteresowanych raportaż działalności klubów:

http://www.instytutksiazki.pl/upload/Files/Raport_z_badania_DKK.pdf

Dyskusyjny Klub Książki przy GBP w Czernicy został założony listopadzie 2011 r. Jego członkami została młodzież z  klas V i VI Szkoły Podstawowej w Czernicy. Opiekunkami grupy zostały: Bogusława Pusz i Barbara Rudyk. Koordynatorem regionalnym DKK na Dolnym Śląsku jest mgr Wioleta Matuszewska, kierownik działu Instrukcyjno-Metodycznego i Badań Czytelniczych Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu.

Założyliśmy sobie comiesięczne spotkania podczas których wymieniamy się książkami oraz opiniami, o nich. Czytamy różne książki, ale przede wszystkim są to nowości wydawnicze. Początkowo korzystaliśmy wyłącznie z zasobów własnej biblioteki, obecnie wykorzystujemy zakup celowy Instytut Książki dla naszego klubu. Zakupy dokonywane są dwa razy w roku, książki te po przeczytaniu, tworzą bibliotekę klubową dla całego województwa, która znajduje się w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej. Możemy korzystać z niej według potrzeb.

Już na początku działalności wybraliśmy nazwę dla naszego klubu – Klub Przyjaciół Dobrej Książki, określiliśmy zasady naszych spotkań i zabraliśmy się do czytania. Dzięki klubowej działalności mogliśmy zaprosić do siebie autorki omawianych lektur i były to: w listopadzie 2012 r. Anna Łacina i w kwietniu 2013 Agnieszka Tyszka. Do obu spotkań przygotowywaliśmy się skrzętnie i oba wypadły rewelacyjnie, kto był do dzisiaj wspomina. Dodać należy, że od tego czasu książki autorek rzadko leżą na półkach naszej biblioteki.

W czerwcu 2012r. pożegnaliśmy świeżo upieczonych gimnazjalistów by już w nowym roku szkolnym rozpocząć naszą działalność w dużej mierze z nowymi klubowiczami. cdn

 


 
Czytałam ostatnio .... PDF Drukuj Email
13.06.13

RECENZJA KSIĄŻKI PT: ,,AMOR Z ULICY ROZKOSZNEJ"

 

            Niedawno przeczytałam książkę Liliany Fabisińskiej pt: ,, Amor  z ulicy Rozkosznej’’.

         Utwór ten został wydany w 2005r. Książka opowiada o dziesięcioletnim chłopczyku, któremu wcale nie jest łatwo w życiu. Szczególnie jeśli ma się na imię Amor i trzeba żyć pod jednym dachem z bardzo roztargnionymi rodzicami, którzy są naukowcami,       w maleńkim mieszkaniu w bloku na warszawskim osiedlu. Pewnego dnia Państwo Korzonkowie kupują w Maślankach bardzo okazyjnie dom - świetnie urządzoną willę. Poprzedni właściciel –  Adam Wiśniewski – nie był nikomu dobrze znany.                          Tuż po przeprowadzce Amor odkrywa, że mieszka razem z nim duch smoka Wiltora, który notorycznie jest gnębiony przez Pływalca. Któregoś dnia chłopiec dostaje zadanie do wykonania mianowicie, ma on uratować siebie, swoją rodzinę i oczywiście świat bajek.     We wszystkim pomaga  mu jego najlepsza przyjaciółka – Kuna. Jesteście ciekawi, czy uda się Amorowi?                                     Koniecznie przeczytajcie książkę, bo naprawdę warto.

         Powieść przepełniona jest humorem, tajemnicą i nieoczekiwaną akcją. Myślę, że to książka dla każdego, kto interesuje się światem bajek. Pokazuje, jak w naszym życiu ważna jest odwaga, wyobraźnia, a przede wszystkim prawdziwa przyjaźń.        

IZABELA W.

 

 

To nowa rubryka, jej autorami jest młodzież, członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki w Czernicy, zapraszamy do współpracy !       

Poprawiony ( 20.06.13 )

 
<< pierwsza < poprzednia 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 następna > ostatnia >>

Strona 51 z 64